Miért szeretem a disztópiákat?

 


Mostanában több ismerősömtől is hallottam, hogy nem olvas disztópiákat, mert nem szereti őket. Ez a kijelentés számomra nagyon furcsa, mivel egyszerűen odavagyok a jó, minőségi disztópiákért, így elgondolkoztam azon, vajon én miért is szeretem őket ennyire.

Jó viszonylag biztonságosan félni

Gyerekkoromban én és a húgom imádtuk a horrorokat és egyéb ijesztő filmeket. Baromira rettegtünk tőlük: az X-akták gumiemberes része után napokig csak együtt mertünk vécére menni, az Ideglelést követően villanyfénynél aludtunk, A törpe bosszúja után pedig kizárólag az oldalamon aludtam úgy, hogy az egyik fülemet a párna, a másikat a tenyerem védhesse, nehogy a gonosz törpe letépje, csak hogy megszerezze az arany fülbevalómat.

Szóval féltünk ezektől a történetektől, mégis folyamatosan horrorfilmet akartunk nézni. A pszichológia is vizsgálja ezt a furcsaságot, hogy miért is szeret az ember biztonságos körülmények között, a tévé előtt ülve félni, ám mivel nem vagyok szakértő, a bővebb magyarázatot rájuk bízom inkább. Ám az biztos, hogy az emberek egy része valóban élvezi azt az izgalmi szintet és testi-lelki reakciót, amit a biztonságos félelem vált ki belőle.

Én többek között ezért szeretem a jó disztópiákat is. Jó alatt nemcsak azt értem, hogy irodalmi szempontból érjen el egy bizonyos minőségi szintet, hanem azt is, hogy olvasás közben valóban képes legyen elhitetni velem: ez akár a valóságban is alakulhatna így. Ugyanis az hozza elő a horrorfilmek okozta félelmet és szorongást is az emberből disztópiaolvasás közben, hogy arra gondol, ez a mi életünk is lehetne a jövőben.

Beleéli magát a karakterek helyébe, szinte látja maga előtt, ahogy az elnyomó rendszer igazi rabszolgát csinál belőle, megkínozza, börtönbe zárja, megöli. Vagyis pont azt az izgalmi szintet éli át, amit a horrorfilmek is okoznak.

Persze vannak olyan emberek, akik nem jól viselik ezt a félelem okozta izgalmat, logikus módon nekik valószínűleg nem vagy kevésbé jönnek be mind a horrorfilmek, mind a disztópiák.

Jó tudni, hogy mi várhat ránk

Sosem voltam a struccpolitika híve. Sok ismerősöm azt vallja, hogy a lelki békéje a legfontosabb, így nem néz híreket, nem olvas disztópiákat, mert nem akarja látni, mi folyik, vagy mi folyhatna majd egyszer a világban. Szerintem ez egy hibás nézet, lévén, a „ha nem látom, nem is bánthat” elv legfeljebb gyerekkorban az ágy alatti mumus esetében működhet, ha valós veszély fenyeget, akkor nem.

Én tudni akarom, hogyan működik a világ, mivel lehet manipulálni az embereket, mivel lehet szolgasorba dönteni őket, és persze az is, hogyan lehet megszabadulni a láncoktól. Rengeteget lehet tanulni a disztópiákból mind az elnyomó rendszerek működéséről és gyenge pontjairól, mind azokról a mozgatórugókról, amelyek képesek hőssé tenni az embereket.

Ki tudja, talán a tudás, amit magamra szedek a disztópiákból, egyszer még az életemet mentheti meg…

Társadalmi kérdések

Mindig is érdekeltek a társadalmi és szociális problémák, elsősorban a gyerekek és a nők helyzete és jogai, de úgy alapjában véve minden emberi jog. A legtöbb disztópiában pedig előkerülnek ezek a témák. Ennek köszönhetően még többet tanulhatok ezekről, még több szemszögből láthatom a dolgokat.

A szegénység és elnyomottság mibenlétét is jobban megérteni a disztópiák által, átérezni, hogyan küzdenek napról napra azok, akiknek nem arról szól az élete, hogy minél több luxust megszerezzenek maguknak, hanem egyszerűen csak arról, hogy túléljenek.

Ezek a történetek emlékeztetnek rá, hogy a világ magától nem fog megváltozni, nekünk kell tennünk érte erőnkhöz mérten, és még akkor is hasznos, amit csinálunk, ha csak apróság. Mert hát, sok kicsi sokra megy. Vagyis a disztópiák számomra ijesztő, mégis szórakoztató borzongást nyújtanak, sokat tanulok belőlük a világról, politikáról, társadalomról és az egyes emberekről is, ezen kívül érzelmileg érzékenyítenek az elesettek, elnyomottak, bántalmazottak iránt, és erőmhöz mérten tettekre sarkallnak. Én ezért szeretem őket annyira.
 
És ti szeretitek a disztópiákat? Ha igen, miért? Ha nem, miért nem? 


Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz

Megjegyzések